Bára Zítková
Jáchym Zítek

Zobrazit novější obsah

Ruzyňská liga 2015

Ruzyňská liga jsou jedny ze závodů, kterých jsme se účastnili jako jedněch našich úplně prvních, a od začátku našeho lezení jsme Ruzyňskou ligu nevynechali ani jednou. Akce je to pokaždé pohodová, více méně neformální, pro děti je vždy připraveno i něco z boulderů, lezení na rychlost a blbnutí v obrovské sportovní hale.
Loni byla tato akce našlapaná opravdu vynikajícími lezeckými výkony a jmény známými i z předních míst MČR nebo U14. Letos to bylo bohužel trochu jinak. Termín 21.11. se kryl s U14 v Trutnově a řada závodníků musela upřednostnit právě U14, protože se tam bojovalo o konečné umístění v celém seriálu. My jsme se letos seriálu U14 neúčastnili, takže Ruzyňská liga byla pro nás jasná.

První dvě kvalifikační cesty byly jednoduché, finálovka také. Jako obvykle se na RL neleze na čas, ale v případě shody se leze superfinále. To bylo trochu těžší, do topu se dostala jen Bára a jedna o rok starší holčina. Takže klasicky následovalo supersuperfinále. To už organizátoři zvolili cestu těžkou tak průměrně. Byla hezká, kousek dole, asi tři kroky, vedl vodorovným převisem, kousek pak byla technická pasáž okolo krápníku, následoval výlez z bubnu a nakonec asi čtyři kroky v kolmém. Bára s přehledem prošla všemi nástrahami a do topu se dostala jen ona. Takže z naší čtvrté ruzyňské ligy si odnášíme třetí zlato (o loňském druhém místě blíže v Ruzyňská liga 2014).  


ROCK EMPIRE lezecké závody

V pátek večer jsme se vrátili z boulderových závodů v Brně a hned následující den ráno (sobota 7. 11.) nás čekala cesta do Ústí na Labem, kde se konaly závody v lezení na obtížnost ROCK EMPIRE lezecké závody. Bára byla ve skupině 2006-2004, takže věkem střed, ani nejmladší, ani nejstarší. Na rozdíl od MČR lezla Bára na pohodu, uvolněně, cesty si užívala. V první kvalifikaci top, v druhé kvalifikaci top, na finále se podívejte sami.


Podle organizátorů byla finálová cesta v obtížnosti 7a. Podle mne byl spodek tak 5c, druhá třetina za 6b, za 7a mohly být akorát tak poslední tři kroky. V každém případě je to jedno, díky svému výkonu získala Bára další zlato.


LA SPORTIVA SPORT Life bouldercontest 2015 JUNIOR

Ačkoliv na MČR skončila Bára mimo stupně vítězů, byli jsme přesvědčeni, že to bylo jen "kvůli hlavě", ale lezecká forma a výkony že jsou dobré. Rozhodli jsme se tedy neházet flintu do žita a vyzkoušet náš názor v praxi, konkrétně o víkendu 6. a 7. 11.. Jako první byly boulderové závody LA SPORTIVA SPORT Life bouldercontest 2015 JUNIOR, které se konaly na brněnském výstavišti při příležitosti veletrhu SportLife.

Pro závodníky bylo připraveno celkem 15 boulderů od relativně jednoduchých až po naprosté téměř nepřelezitelné pecky. Bouldery se klukům opravdu povedly. Honza Zbranek i Honza Šolc ukázali, že své práci opravdu rozumí. Závody začaly přesně podle časového harmonogramu, na bouldery byly 4 hodiny čistého času. Měli jsme přelezeno už o něco dříve, takže zbyl čas i na zábavu, které veletrh nabízel opravdu hodně. Báru zaujal zejména lanový park s dloooooouhou jízdou na kladce (přes celou halu), lanový most a skok do hrazdy. V 15:00 proběhlo vyhlášení a po sečtení všech bodů ze všech boulderů se ukázalo, že Bára má zlato. Závody se povedly, organizátorů i stavěčům děkujeme.


Podzimní trénink

V rámci podzimního tréninku chodíme i tak trochu na boulder. Škoda, že nás na oficiálních boulderech limituje výška a rozpětí. Mnohem více, než v cestách na laně, zejména těžší bouldery obsahují hodně dynamických kroků a málo nohou i pro dospělé, takže Bára nemá šanci. Přesto se jí občas něco zadaří a sem tam nějaký boulder přeleze. Zde je video s několika V5 a V6 bouldery.

Škoda, že jsme video nenatáčeli o týden později, protože to po několika V6 Bára přelezla asi své zatím nejvyšší boulderové číslo - V7 (7B).


Smutné MČR 2015

Tak Mistrovství ČR je za námi a pro nás to byl smutný důkaz toho, že tělo dělá jen jednu polovinu výsledku, druhou že dělá hlava. Po fyzické stránce byla Bára připravená perfektně. Forma byla načasovaná úplně přesně, zdravotní stav výborný, v přípravě několik přelezených cest 9-, jedna 9, velmi těžké bouldery po malých chytech i velkých oblinách... Svoji výkonnost Bára potvrdila už v kvalifikaci, kdy do finále postupovala z druhého místa za o rok starší Markétkou Janošovou, druhou finálovou cestu toply právě jen Bára a Markétka. Lehkost a elegance, s jakou Bára cestu přelezla, dávaly velké naděje.

Jako finálovka byla pro Dívky U12 relativně lehká cesta, odhadem 8+, u které jsem od pohledu tušil jen jeden těžký krok na konci do topu. Jenže už na nástupu byla na Báře vidět obrovská nervozita a nejistota :-( Podobnou situaci jsme zažili dva roky zpět ve Svitavách. Snaha o neudělání chyby a o stoprocentní jistotu vyústila v situaci, kdy Bára byla jako paralyzovaná, nebyla schopná vymyslet ani relativně jednoduchý krok a nakonec jí uklouzla noha a byl z toho pád. A z nadějí na slušné umístění zbylo čtvrté místo.

Tak uvidíme. Loni, když Bára MČR vyhrála, měla za sebou ten rok závodů asi 20, včetně několika mezinárodních. Letos to pro Báru byly v tomto roce první a jediné významné závody na laně. Letos jsme nechtěli závodit vůbec, rozhodnutí o účasti na MČR padlo na poslední chvíli, a ačkoliv natrénováno bylo dobře, chyběla "vyzávoděnost" a určitý nadhled. Příští rok se chceme zase účastnit závodů více, tak snad dopadne lépe i MČR.


Přelez obtížnosti 9 UIAA

Uff... už před nějakou dobou Bára přelezla pár cest, které jsou absolutně mimo moje možnosti i chápání (několik 7b a jednu 7b+, tedy obtížnosti okolo 9- UIAA). Ovšem celé své lezení Bára korunovala včera, 14.10., kdy ve svých deseti letech přelezla svoji první "devítku" (7c). Radost a údiv byly o to větší, že devítka to byla poctivá, postavená stavěčem MČR a doporučená Honzou Zbrankem.


Prague Color Climbing Festival 2015

Tak Bára od září opět trénuje a výsledky v tréninku koncem září nevypadaly úplně špatně. A shodou okolností se právě objevila pozvánka na závody Prague Color Climbing Festival na Smíchově. Závody na Smíchově byly vždy kvalitní a dobře postavené, a když jsme si přečetli pravidla, ze kterých vyplývalo, že si ten den děti opravdu zalezou, rozhodli jsme se, že závody si nemůžeme nechat ujít. 4 cesty dopoledne, 4 cesty odpoledne, dobře nastavené časové limity, pořadatel Honza Zbranek - potřebuje to další komentář?

Pro ty, kteří na závodech nebyli, uvádím pár postřehů pro kategorii U12 (2004-2005), ve které je Bára (2005). Dopolední část byla relativně jednoduchá, cesty v rozmezí 6 až 7+ UIAA. Téměř všechny děti si zalezly, cesty byly obvykle v mírném převisu, takže nikdo nezdržoval tím, že by někde visel, nemohl nahoru a nechtěl dolů, a čekal na konec časového limitu. Vše odsýpalo, tempo bylo opravdu svižné. 4 závodní cesty se takto odlezly během cca dvou hodin.

Po polední pauze s občerstvením a obědem (ano, děti dostaly oběd v rámci závodů zdarma) byly připraveny další 4 cesty. Honza Zbranek tentokrát trochu přitvrdil a dvě cesty byly za 8 a dvě za 8+. Jedna z těch 8+ byla o něco těžší, osobně bych dal pro děti spíše za 9-.

A odpoledne mělo průběh stejný - opět vše odsýpalo, za dvě hodiny bylo odlezeno. Děti se rozřadily úplně skvěle, každé vždy spadlo někde jinde, takže s výsledky nebyl žádný problém.

A jak to dopadlo? Bára byla druhá, z osmi cest měla 7 topů, v jedné cestě skončila asi dva kroky pod topem. Byl zde v mírném převisu lehce dynamický krok do malé lištičky a tu Bára neudržela. O tom, že udržet se to dalo, nás pak přesvědčila o rok starší Markétka Janošová (2004), která si tak dolezla pro zasloužené zlato.

Co dodat? Děkujeme Honzovi Zbrankovi, závody připravil opravdu dobře. Děti strávily celý den lezením na profesionálně připravených cestách, dostaly vynikající oběd a občerstvení, celkově strávily sobotu ve fajn pohodovém prostředí plném napětí i zábavy.

Děkujeme za další profesionálně připravené závody.


Tak už zase lezeme. Napůl.

Září je tady a nám se konečně tak trochu ozřejmila situace okolo dalšího lezení. Jak to tak vypadá, pokračovat v lezení jako sportu chce Bára, Jáchym si našel jiné kroužky a sporty, ale zalézt si s námi prý občas zajde :-)


Léto a skály

Jak jistě někteří z vás zaregistrovali, letos jsme pojali skály spíše pasivně. Nelezeme, věnujeme se aktivitám jiným. To ovšem neznamená, že by nás skály minuly úplně. Neminuly, naopak tvoří například nedílnou součást našich toulek po Vltavě...


10. narozeniny - co dál??

10. 5. 2015 A je tu další životní zlom. Bára a Jáchym slaví 10. narozeniny. Nejen že se číslice ve věku stala dvoucifernou a "kulatou", ale nastává u nás i určité bilancování a přemýšlení nad tím, co a jak dál.

Tři roky Bára i Jáchym celkem dost trénovali, zejména Bára. A i já, ačkoliv naprostý nelezec bez vztahu k lezení, jsem se problematice lezení tak trochu věnoval. I když tedy spíše na teoretické úrovni jako trenér a podpora dětí ve skalách, na trénincíh i na závodech. Ačkoliv mi lezení ani na překližce, ani ve skalách nic neříká, co by jeden pro děti neudělal.

Takže co vlastně máme za sebou? Zejména Bára celkem hodně. Jáchym i Bára na jaře absolvovali 5 mezinárodních závodů seriálu iRCC po Evropě a oba seriál celkově vyhráli. Byli jsme na několika celorepublikových U14, kde měla Bára vždy zlato. Na podzim oba získali medaile z Mistrovství ČR, přičemž Bára byla zlatá, takže nyní je úřadující mistryní ČR. Oba měli zlato z lezeckého trojboje (obtížnost, rychlost, boulder) ze závodů s mezinárodní účastí Grand Prix Holešovice. K tomu na podzim měli oba zlato z bouldrového mistrovství ve Slaném.

I ve skalách se Báře dařilo. Její přelezy lze považovat za ojedinělé. El Krakonoš na Rovišti byl v Bářině věku unikát, OS přelez cesty Detonation Boulevard na HoheWandu byl unikátním také.

A co z toho všeho loňského úspěchu? Pár medailí, pár rozhovorů do novin, náklady cca 150 000, desítky dnů s krásným počasím a stovky hodin strávených v autě a lezeckých halách místo někde venku. Stojí to za to? Mě lezení nic neříká, podporoval jsem děti, když to chtěly dělat a měly v lezení nějaké cíle. Ale když jsem loni viděl Báru, co vše šlo stranou, aby natrénovala na MČR, bylo mi jí líto. Nejsem si jist, zda je rozumné se takto věnovat právě lezení. Takže s prvními slunečnými dny jsme se s dětmi domluvili, že ne do prašné haly, ale na koně, na ryby, na kolo... Koupili jsme motorový člun, jezdíme na víkendy rybařit na přehrady, Bára jezdí na koních ven i na jízdárně, přihlásila se do tanečního kroužku... Představa, jak se jdeme o hezké slunečné sobotě zavřít někam do přecpané tělocvičny a několik hodin tam čekáme na přelez nějaké cesty, se stává čím dál více vzdálenější. To samé tréninky.

Takže jsme ze zbytků formy dojeli zimní a jarní boulderové závody a domluvili se, že dočasně s tréninkem a závody končíme. Do září tedy lezení vynecháváme a pak se uvidí. Buď se dětem bude chtít začít znovu, přes podzim se trochu vzpamatujeme z pauzy a příští rok zase budeme závodit, a nebo ne. Nechám se překvapit, co si děti v září zvolí.


Český pohár v boulderingu II. kolo

Druhé kolo ČP v boulderingu je za námi. Závody byly v super prostředí na Pražském výstavišti v Holešovicích. A nejen prostředí bylo super, organizátorům se povedly i velmi dobré cesty, které děti prověřily ze všech oblastí. Brutálně silová cesta po velkých chytech, cesta po malých lištičkách, cesty po oblinách, i velmi technická cesta ve stylu jemné vyvažovačky. Fakt stavěčská super práce.

Jáchym zalezl svojí klasiku - na první pokus všechny cesty kromě té technické vyvažovačky. Některé věci Jáchymovi prostě nejdou, boulder přelezl asi až na potřetí. Takže z toho bylo stříbro. Ačkoliv jediný, kdo zalezl lépe, byl o rok starší Ondra Mázlík, stejně to zamrzí, protože podobné prohry jsou zbytečné. Ale i tak není stříbro špatné.

Bára si závody opravdu "užila". Jediné, v čem má Bára občas problém, je dynamika v převisech. Bohužel právě tímto závody začala. A nervozita se podepsala na tom, že první boulder nedala. To ji tak rozhodilo, že se do konce závodů už nesebrala. Něco pak přelezla, ale byla to dost hrůza. I tak to ale stačilo na zlato, takže i z druhého kola ČP v boulderingu si Bára odnesla kov nejcennější.


Písecký pavouk 2015 jaro

26. 4. 2015 se konaly další závody Písecký pavouk na super stěně LezeTop Písek. Závody jsou pro nás takové skoro již kultovní, neb to byly jedny z prvních závodů na obtížnost, na které jsme před asi třemi lety jeli. Loni jsme měli iRCC a Tendon Cup, takže na Píseckého pavouka nám nezbyl čas. Letos Tendon Cup / U14 chceme vynechat, času je dost, takže Písecký pavouk určitě ano :-)

A dobře jsme udělali, byli jsme velmi příjemně překvapeni. Dříve byly kategorie holky a kluci dohromady, letos už byly kategorie zvlášt. Cesty byly moc hezké, pro nás spíše jednodušší. Ale kvalifikaci i finále topovalo dětí více, takže napětí až do konce. A jak si pořadatelé s rozřazením poradili? Velmi dobře. Udělali celkem těžké superfinále pro všechny kategorie společně. A z tohoto superfinále pak vzešel nejen vítěz dané kategorie, ale protože cestu lezli všechny věkové skupiny, mohli pořadatelé vyhlásit i nejlepšího lezce celých závodů napříč skupinami.

Superfinále byla technická cesta v převise. Bára si s ní poradila velmi dobře a zastavil ji až dlouhý nátah cca 3 kroky pod topem. Když vyzkoušela všechno možné a nešlo to, tak ještě sebrala poslední zbytky sil a skočila a další chyt alespoň tečovala. Ostatní závodníci končili o dost níže, jediným ohrožením Báry se nakonec ukázal Jáchym. Ačkoliv v poslední době vytrvalost moc netrénoval, dolezl do stejného místa, jako Bára. Tam se ale nedostatek vytrvalosti již projevil a ačkoliv poslední chyt měli stejný, Jáchym se na skok z obliny již nezmohl, Bára o plusko zvítězila. Ve své kategorii tedy Bára zlato, Jáchym zlato, v celkovám pořadí (děti do patnácti let) pak Bára zlato, Jáchym stříbro.


Český pohár v boulderingu I. kolo

8. 3. 2015 se konaly historicky první boulderové závody ČHS i pro děti U12. I když byly závody pro U12 pořádané jako otevřené, konaly se v rámci Českého poháru v boulderingu, takže atmosféra i kvalita byly vysoké.
Bára přelezla závodní bouldery všechny a to hned na první pokus. Byla s tímto počtem pokusů jediná, takže brala zlato. Jáchym lezl také velmi dobře, ale jeden boulder malinko uspěchal, top sice chytil oběma rukama, ale ujela mu noha a sjel z něj a rozhodčí pokus oprávněně neuznal. Na podruhé už bylo vše v pohodě, ale jeden boulder až na druhý pokus už znamenal druhé místo.


Video a článek na Novinky.cz

Rok 2015 pro nás začal celkem dobře. Na stěně i na boulderech se daří, výkony zaujaly i v nejčtenějším celonárodním zpravodajském portálu Novinky.cz

Bára s Jáchymem tak měli možnost strávit na BigWallu jeden den ve společnosti velmi milé a sympatické redaktorky, a vznikl z toho další článek, tentokrát i s videem.


Článek v Pražském deníku

11. 1. 2015 vyšel o Báře a Jáchymovi dvoustránkový článek v Pražském deníku (náklad cca 250 000). O tom, že Bára i Jáchym měli radost, asi netřeba psát. Článek najdete na stránce Pražský deník 11. 1. 2015


Bouldrové závody VysočinaBOULDERCup 2015

Naše první závody v roce 2015 dopadly.... hm .... nakonec asi dobře. Pro děti bylo připraveno 21 boulderů od lehkých až po pravdu těžké. Přestože na přelezení bouldeů byly tři hodiny, tedy času opravdu dost, ten poslední Bára topla asi až pět minut před koncem. Ale i tak byly průběžné výsledky dobré, ačkoliv se jednalo o skupinu 2004-2005, tedy jsme byli nejmladší, Bára měla mít v holkách s dvaceti topy zlato, Jáchym měl být mezi kluky s devatenácti topy stříbrný. A proč tedy ty smíšené pocity? Nevěděli jsme, že pořadatelé nakonec vyhlásí výsledky společně, takže Bára se z očekávaného zlata radovala zbytečně, konečné pořadí bylo Bára druhá a Jáchym třetí. No nic. Jáchym i Bára si zalezli, organizačně se závody povedly. Pořadatele pozdravujeme a držíme palce s příštím ročníkem.
Stránky pořadatele s kompletními výsledky: LKO Vysočina


Vše nej do roku 2015

Všem známým a kamarádům přejeme do roku 2015 vše nejlepší. Hodně zdraví, štěstí a ať vám to leze.


Hohe Wand Blick-Camp

Jak jsem tak v předvánočním shonu uklízel pravovní stůl, našel jsem tu několik letáků, které jsme dostali při našel posledním ubytování v kempu dole pod Hohe Wand.
Camp Blick je fajn místo s velmi dobrou cenou a celkem slušným vybavením, na skály je to pěšky asi pět minut. Pro nás není co řešit, pokud jedeme na HoheWand, přebýváme právě zde. Pokud kemp ještě neznáte a chce se podívat, tak letáky jsou níže. Odkazy se otevírají v novém okně.

Hohe Wand Camp Blick strana 1 Hohe Wand Camp Blick strana 2


Ruzyňská liga 2014

Ačkoliv jsme už do konce roku závodit nechtěli, tohle jsme si nemohli nechat ujít. Ruzyňská liga patří mezi jedny z našich prvních závodů a dosud jsme se účastnili všech ročníků.
I když Jáchym i Bára zatím pokaždé vyhráli, letos to bylo jiné. Organizátoři udělali naší kategorii přes tři ročníky, ne přes dva, a tak vznikla unikátní situace – v jedné kategorii holek byly společně dvě současné mistryně ČR. Bára jako mistryně ČR v ČHS kategorii E (ročník do 2005) a Eliška Bulenová jako mistryně ČR v ČHS kategorii D (ročník 2004 -2003). Jáchym jako medailista z MČR se tam také setkal s mistrem ČR ve skupině E, Markem Jeligou.
Ale nevadí, o situaci jsme věděli předem a cíl byl jasný – nedat první místo zadarmo. A to se povedlo. Jáchym i Bára nechali všechny soupeře a soupeřky (i ty o dva roky starší) daleko za sebou. Jediný, kdo nás porazil, tak byli v super super finále právě Marek s Eliškou.
 
Z Ruzyně si tedy odvážíme dvě druhá místa a jsme velmi spokojeni.    


Lezecká pauza - odpočinek a "Vltavská žula" jinak

Je 27.10., tedy více, než 3 týdny po Mistrovství republiky, a my ještě nesáhli na chyt. Příprava na závody byla pro všechny psychicky i fyzicky dost náročná a už poslední týden před MČR jsme se těšili, jak si všichni odpočineme.

Takže hurá, s posledním chytem finálové cesty nastal vytoužený klid. A pohoda. Děti se průběžně věnovaly všemu možnému a právě dnes se Jáchymovi i Báře splnily jejich aktuální velké sny.

Bára konečně byla na regulérní vyjížďce venku v lesích na velkém koni, s Jáchymem se nám zadařilo na Vltavě. Vyrazili jsme na "Vltavskou žulu", tentokrát však bez lezeček, presek a lana, ale zato s rybářskými pruty, a Jáchymovi se povedlo nedaleko známé lezecké oblasti Roviště chytit tři krásné štiky za jeden podvečer. Vyfocenou sice máme jen tu nejmenší, ale zážitek a vzpomínky zůstávají na všechny.

A kdy půjdeme znovu lézt? Těžko říct, možná to zkusíme v úterý...
Mistrovství ČR v lezení na obtížnost

4.10. se na pražské stěně BigWall konalo mistrovství České republiky v lezení na obtížnost. Bylo to náročné, bylo to těžké.

Co k tomu dodat a jak jsme dopadli?


Grand Prix Prague Alpeverein.cz

Jeden z vrcholů závodní sezony je zde. Velké mezinárodní závody skládající se ze všech tří disciplín (obtížnost, boulder a lezení na rychlost) už předem slibují extrémní náročnost. Cesty staví David Obročník s Jardou Macnerem a ve startovní listině jsou i velmi dobře lezoucí děti z Maďarska, Slovenska a Polska.

Jak to vše dopadlo najdete na stránce
Grand Prix Prague Alpenverlain.cz


Závodní víkend

13. a 14. 9.

První víkend po naše návratu z Řecka a hned dvoje závody. První byly 13.9. U14 v Jičíně, druhé bylo 14.9. mistrovství v boulderingu ve Slaném. Z víkendu máme tři zlaté a jednu strříbrnou.
Podrobnosti zde


Nejen lezením živ je člověk (děti)

Léto bylo náročné a do lezení se nikomu moc nechtělo. Na skály jsme s nakonec nedostali vůbec. Občas jsme zašli na stěnu, ale celkově se léto odehrávalo se stylu odpočinku a relaxu. Zkoušeli jsme jezdit na různých živých i neživých věcech, koupali se ve sladké i slané vodě, a někdy jsme nedělali vůbec nic, jen chytali ryby nebo fotili pavouky. Léto se vydařilo, užili jsme si ho, jen nevím, co s námi provedlo lezecky, tréninku moc nebylo.
Pár fotek je zde.


Jak nám to v létě leze

24. 7. 2014 - Ačkoliv je léto v plném proudu, je buď vedro, nebo prší, takže občas zajdeme i na překližku. Jáchyma to moc nebaví, ale Barča se celkem snaží. Do své sbírky přidala jednu velmi poctivou 7a+, kterou postavil "certifikovaný stavěč" na stěně v Písku, a zbyla tam po dospěláckých závodech ČHS. A druhý přírůstek byl bouldrový - čistý přelez V6 (tedy Fb7a+) na BigWallu v Praze.

Pro Báru je to druhá cesta 7a+ a první V6 boulder.


Rozhovor pro outdoorový magazín Aventuro

Začátkem května jsme byli osloveni redakcí magazínu Aventuro, který připravoval sérii článků o extrémních dětských výkonech. Bářiny výkony na skalách i na překližce nadprůměrné jsou, takže slovo dalo slovo, na chvíli jsme se sešli v Řeži u Prahy, na chvíli na pražské stěně BigWall a na výsledek se můžete podívat v článku Je mi 8+


Celkové vítězství v iRCC 2014

Dne 10.5. se v Rakouském Wolfsbergu konaly poslední mezinárodní závody ze série iRCC Alpen Adria. Bára i Jáchym s přehledem zvítězili i v tomto závodě a oba tak získali zlato nejen z Wolfsbergu, ale vyhráli celý seriál.

Bára vyhrála jako úplně nejlepší nejen ze své skupiny, ale napříč všemi skupinami. Jako jediná měla zlato ze všech závodů na obtížnost a její celkový počet bodů 400 byl unikátní.

Jáchymovi se nedařilo v Hermagoru, ale pak již ve všech závodech na obtížnost získával také jen zlato.

Celková výsledková listina


RP cesty El Krakonoš 7+ / 8-

20. 4. 2014 se Báře povedl RP přelez kultovní rovišťské cesty El Krakonoš. cestu přelezla na druhý pokus, přičemž první pokus byl na začátku podzimu 2013.

Celý článek RP cesty El Krakonoš.


Přelez cesty Detonation Boulevard

Když jsme se vraceli ze závodů v Záhřebu, zastavili jsme se na den na našem oblíbeném HoheWandu. Bára byla asi opravdu ve formě, podařilo se jí přelézt stylem OS cestu Detonation Boulevard. Celá zpráva a fotky jsou zde: Bára na Detonation Boulevard


Závody iRCC v Záhřebu (Chorvatsko)

6.4. proběhly v chorvatském Záhřebu čtvrté závody ze seriálu iRCC. Závody byly fajn, organizátoři měli vše velmi dobře pod kontrolou. Časový harmonogram dodrželi celkem přesně, přijeli jsme asi v 9:30, začalo se lézt okolo 10:30, ve 13:30 už bylo vyhlášení a předávání medailí a cen na stupních vítězů... celá zpráva

Kromě dodržení časového harmonogramu však organizátoři zaslouží pochvalu i za postavené cesty. Protože v místním oddíle je prý dětí opravdu velmi mnoho, stavěči dobře věděli, co děti dokáží a na co mají a jak mají cesty vypadat. Na rozdíl od Tarvisia, kde byly cesty lehce nevyvážené (lehký kus, těžký kus, lehký kus), byly v Záhřebu cesty jako podle učebnice - začínaly jako lehké a postupně gradovaly až do technicky náročných horních čtvrtin, které závodníky roztřídily opravdu důkladně.

Jáchym to měl tentokrát celkem na pohodu, jako jediný topoval obě kvalifikace (6a+, 6b) i finále (6c), takže nebylo co řešit, zlato bylo jisté. Bára jako jediná topovala obě kvalifikace (6a+, 6b), ve finále dolezla nejvýše, a opět je tedy také zlatá.

Výsledková listina - iRCC Zagreb


Závody iRCC v Tarvisiu (Itálie)

Dne 23.3. proběhly v italském Tarvisiu další dětské závody v lezení na obtížnost spadající do seriálu InterRegional Climbing Cup 2014. Závodů se účastnilo celkem 200 dětí z Rakouska, Chorvatska, Slovinska, Itálie, Maďarska, Německa a Česka... celá zpráva

Závody byly fajn, Bára i Jáchym topovali obě kvalifikace. Finálová cesta byla hodnocená jako 6c. První lezly holky a před Bárou, která lezla poslední, byly dva topy. Pro dobré místo tedy Bára musela topovat také. A povedlo se, Bára zalezla moc hezky, žádné váhání, žádná chybka, top padl v čase 2:03 a Bára tak opět získala zlato.

Jáchym byl po izolaci v pohodě a do cesty nastupoval celkem vysmátý. A projevilo se to i na výkonu. Cestu přehopsal v klidu a v pohodě, ani jednou nezaváhal, lezl na jistotu a lezení si vyloženě užíval. V topu byl za 1:29. Se třemi topy a ještě nejrychlejším finálovým časem měl tedy zlato také jisté.

Výsledková listina - iRCC Tarvisio


Bouldrové závody iRCC v Radovljici (Slovinsko)

2.3. - Jáchym s Bárou podali opravdu špičkové a téměř bezchybné výkony. Bohužel se opět projevila nervozita a nezkušenost. Bára v jednom boulderu zaváhala, podruhé ho již dala naprosto v pohodě a bez chyby, ale už to bylo mimo závod... celá zpráva

Když jsem se jí pak doma ptal, proč to nedala napoprvé, tak prý byla nervózní a měla zpocené ruce a uklouzlo jí to. Škoda, mohla mít zlato. Takto skončila stříbrná.

Jáchym byl po skončení závodů první. Ale byli první dva, takže následovalo superfinále. Pořadatelé vybrali pro devítileté děti nesmyslně těžkou cestu pro U14, takže šlo jen o to, kdo se zvednul přes první dva chyty. Jáchym se zvedl, soupeř také. Ale podle rozhodčích se místní soupeř ze Slovinska prý zvedl lépe a tak Jáchym skončil druhý, takže také stříbro.

Výsledková listina - iRCC Radovljica


Adam Ondra

Návštěva lezecké stěny a závodů nemusí být vždy jen dřina. V rámci motivace jsme se zašli podívat na závody BigWall Open a shodou náhod a okolností se Báře s Jáchymem podařilo osobní setkání s jejich lezeckým vzorem - Adamem Ondrou. Adam se zachoval jako vždy profesionálně a tak si (kromě zážitku) odnesli i jednu usměvavou fotku.


iRCC Hermagor (Rakousko)

15.2. - závody v Hermagoru byly naše první mezinárodní závody. Závody byly super, hezké těžké cesty (kvalifikace 6b a 6c, finále 7a), příjemná amosféra, fajn prostředí... celá zpráva

Bohužel, na Jáchymovi se nervozita podepsala více, než by bylo milé. Z kvalifikace postupoval jako první, ale finále pokazil a skončil čtvrtý. Bára se rozhodit nedala, podala svůj standardní výkon a z Hermagoru si odvezla první velkou zlatou medaili.

Výsledková listina - iRCC Hermagor


Původní obsah stránek na této doméně

Řecko a řecké ostrovy

Řecko

Od prvního pobytu na Krétě mi tato země učarovala a dovolené trávím prakticky jen tam. V současnosti tam toho mám procestováno poměrně hodně a své znalosti jsem shrnul na stránky Řecko v detailech. Jsou zde cestopisy, fotky, popisy středisek, tipy na výlety a celkově tisíce dalších informací z této země.

Počasí v Řecku a na Řeckých ostrovech:

Pokud už do Řecka pojedete,k podívejte se, jak tam je.

Kromě klasické předpovědi se na stránkách Řecko - počasí můžete podívat i na to, jak tam bylo kdykoliv v letech minulých. Je tam i historie počasí, takže jestli se chcete podívat, jaké počasí tam bylo třeba 20.7.1998, tak můžete.

Kromě počasí jsou tam i stručné klimatické podmínky:

Předpověd a klimatické podmínky pro:Hlavní stránka

Závody

Skály

Vybavení

Články na webech

Fotky na rajčeti

Videa na Vimeu

Kontakt

 Naši partneři: