Bára Zítková
Jáchym ZítekHlavní stránka

Závody

Skály

Vybavení

Články na webech

Fotky na rajčeti

Videa na Vimeu

Kontakt

 Naši partneři:

BigWall Open - Palec nahoru

Obtížnost

Ve dnech 20. a 21. 2. se na stěně BigWall Praha konaly závody i pro naši věkovou skupinu, tedy U12. A dokonce závody nejen v obtížnosti, ale i v bouldrech. A jediný komentář, co k těmto závodům můžeme mít, je "Bylo to super".

Závody již od svého ohlášení budily velké očekávání už jen kvůli přístupu, který organizátoři zvolili. Bylo provedeno na české poměry zatím unikátní rozdělení na „dvě vlny“, kdy dopoledne lezou dvě věkové kategorie a odpoledne zbývající dvě. Od 9:00 do 13:00 lezly děti z U10 a U14, od 13:00 do 17:00 pak lezly děti z U12 a U16. Kdo tam byl jen s jedním závodníkem, tak měl závody na 4 hodiny, tedy celkem slušný spád místo obvyklé celodenní nudy. Ke spádu také přispěl formát, kdy děti lezly 5 cest bez finále, počítal se součet bodů ze všech cest. Takže z tohoto hlediska super závodní odpoledne.


Dalším lákadlem byl tým stavěčů - Vilém Chejn, Viktor Pařízek, Petr Andrla, Petra Růžičková, David Obročník (Bobr). Co k tomu dodat? Čtyři elitní stavěči s hromadou zkušeností a neotřelých nápadů. K tomu asi nejde dodat nic, snad je uvést, jak to nakonec dopadlo. Z pěti cest tři relativně lehké, které topovalo šest dívek. Jedna celkem těžká cesta, která provedla další selekci, a nakonec cesta opravdu těžká, lehce upravená finálová cesta žen, kde lezci museli od začátku předvést maximum jak ze silového vybavení, tak z techniky. Všechny cesty byly postaveny postupně gradující, dole vždy o cca stupeň lehčí, než nahoře. Pro děti odhaduji předposlední cestu na 8 dole a cca 8+/9- nahoře a u poslední cesty bych se nebál odhadnout cestu na dole 8+, uprostřed okolo 9 a nahoře tak 9+. Na cesty a jejich nej přelez se můžete podívat na videu.

Cesty se lezly v pořadí dle vlastního výběru, takže startovní pole se rozložilo tak, že se skoro nikde nečekalo. Pokud měl nějaký lezec prodlevu, bylo to proto, aby si odpočinul a nelezl hned po dolezu. Takže klídek a pohoda. Po vyhodnocení se ukázalo, že navzdory počtu cest měly dvě holky shodný počet bodů, takže se odlezlo ještě jedno superfinále, a za deset minut bylo vyhlášení. Pokud bych to měl srovnávat s jinými závody, tak podobně hladce a rychle odsýpaly závody jen v Rakousku a Itálii. Formát, kdy jsou závodníci rozděleni na vlny a vlastně se odpoledne a dopoledne lezou samostatné závody, je velmi rychlý a pořadateli umožňuje mnohem lepší využití stěny, kdy se na stejný prostor během dne vejde dvojnásobek cest, a ještě je na stěně vždy jen část lidí, takže ani zázemí není přeplněné.


Bouldery

Jedním slovem krása. Bylo celkem osm boulderů a stavěčům se opravdu povedly. BigWall má boudlerovku velmi velkou a stavěči ji využili opravdu do posledního volného kousku. Děti tak byly prověřeny ze všech stran, čekaly na ně zábavné kolmice, technický rajbas i až pětačtyřicítka převis. A lezlo se opravdu po všem. Někde byly boule, jinde obrovské obliny, lezlo se hodně po strukturách. Profesionalita stavěčů se, mimo jiné, ukázala i v tom, že ani jeden boulder nebyl po pro děti nevhodných lištách, vše bylo postaveno k dětským prstům maximálně šetrně.
Část boulderů byla lehká, po velkých chytech, postavená tak, aby si zalezli i téměř nelezci, ovšem byly tam i takové bouldery, které měly topy jen tři, jeden boulder měl top dokonce jen jeden. Něco bylo „jen“ vyvažovačka, něco bylo spíše silové, někde se zapotily nejen ruce, ale i mozek.  Takže si zalezli opravdu všichni, od začátečníků až po ty nejlepší. Jak cesty vypadaly, se můžete podívat na přiloženém videu, je na nich top všech cest v podání Báry Zítkové, která za svůj výkon oprávněně získala zlato.

 


 

Organizátorům i celému týmu stavěčů velmi děkujeme za super závodní víkend.